Editie 862
 
Index Besprekingen Columns Achtergrond DVD Festivals Jaaroverzicht Quiz Show Legends of Asia Klassiekers Info
AUTEUR
Matthias Van Wichelen

INFO

Titel: Een Ander zijn Geluk
Genre: Drama
Speelduur: 1u38
Regisseur: Fien Troch
Acteurs: Ina Geerts, Johanna ter Steege, Natali Broods, Peter van den Begin, Jan Decleir, Johan Leysen, Josse De Pauw

Beoordeling: uitstekend

GEPUBLICEERD OP
5 december 2005

FOTO'S
Prime Time Prime Time Prime Time Prime Time Prime Time Prime Time
MEEST RECENTE BESPREKINGEN
AVATAR
2012
ASTRO BOY
THE INFORMANT!
DOSSIER K
EYES WIDE OPEN
HUMPDAY
LAILA'S BIRTHDAY
THE BOX
ALTIPLANO
PARANORMAL ACTIVITY
FISH TANK
DOUBLE TAKE
THE COVE
A CHRISTMAS CAROL (3D)

FILMS PER WAARDERING

Wij hanteren de volgende quoteringen:

uitmuntend uitmuntend
uitstekend uitstekend
goed goed
boven middelmaat boven middelmaat
middelmatig middelmatig
onder middelmaat onder middelmaat
slecht slecht
afrader afrader

UIT HET ARCHIEF
Copyright Fox FANTASTIC FOUR

EEN ANDER ZIJN GELUK
Copyright Prime Time

Alleszeggende stilte


   
Hoera, hoera, hoera. Driewerf hoera voor de productiedrang van de Vlaamse cinema in het afgelopen jaar. Verlengd Weekend doet het commercieel gezien onverwacht goed net als de kinderfilm Piet Piraat en de Betoverde Kroon. Suspect loopt nog in de zalen, Jan Verheyens Buitenspel is onderweg samen met Plop en het Vioolavontuur. En dan zijn er nog de co-producties Bunker paradise, Guernsey, L'iceberg, Miss Montigny, Het paard van Sinterklaas en Vendredi ou un autre jour. Kwantitatief zit Vlaanderen goed, kwalitatief is 2005 zeker géén topjaar. Een Ander zijn Geluk van Fien Troch is de film die het gejuich rechtvaardigt.

Een ander zijn geluk is de langverwachte eerste speelfilm van Fien Troch, de 27-jarige cineaste die met haar vier kortfilms – Verbrande Aarde, Wooww, MARIA, Cool Sam and Sweet Suzie – in de prijzen viel op nationale en internationale kortfilmfestivals. Naar haar eerste langspeler werd dan ook halsreikend uitgekeken. Haar eersteling werd getoond op het grote filmfestival van Toronto, zat in de competitie van het filmfestival van Gent en won de hoofdprijs op het festival van Thessaloniki. Eerlijk is eerlijk, Thessaloniki is niet het grootste en meest invloedrijke festival ter wereld, maar winnen is winnen en de jury beoordeelde het werk van Film Troch als het beste van de 14 inzendingen, allemaal eerste of tweede langspeelfilms van jonge regisseurs. Ook hoofdrolspeelster Ina Geerts viel in de Griekse stad in de prijzen.

Fien Troch maakte een ambitieuze film. Waarom immers klein en bescheiden beginnen als je meteen door de grote poort de filmwereld kan binnenstormen. Zowel het verhaal als de mozaïekstructuur, de visuele vormgeving en de collectieve acteerprestatie bewijzen haar aangeboren talent.

In een klein dorp wordt laat in de avond in de gietende regen een jongetje aangereden. De chauffeur pleegt vluchtmisdrijf. Even later komt Christine (Ina Geerts) langs. Ze ziet het jongetje liggen in de gracht en waarschuwt de politie (Peter van den Begin). Het lichaam van het ventje is afgedreven wanneer die ter plaatse is. Zaak gesloten. Christine twijfelt of ze het lichaam wel echt gezien heeft: het was laat en donker en ze was verward na een vlammende ruzie met haar ex. De volgende ochtend blijkt dat er echt een kindje is doodgereden. Christine voelt zich schuldig. De dader brengt zijn auto naar de garage om de bewijzen van de aanrijding te laten verdwijnen.

De dood van het kind is het begin van een ontrafeling van een gesloten dorpsgemeenschap. De identiteit van de dader – vluchtmisdrijf, dus de doder van het kind - is van in het begin bekend. Troch vermijdt de schuldvraag en kiest voor de analyse van de reactie van het dorp dat ineens iets heeft om over te praten. Stap voor stap legt ze verbanden tussen de verschillende personages die allemaal veel meer betrokken zijn bij het ongeval dan oorspronkelijk lijkt.

Overdreven vrolijk is het leven van de dorpsbewoners niet en de dood van een onschuldig kind geeft geen reden om de polonaise te dansen. Troch heeft haar film gelukkig van genoeg humoristische weerhaakjes voorzien om het verhaal verteerbaar te houden en kon rekenen op een sober spelende maar erg indrukwekkende ensemblecast. Een Ander zijn Geluk is niet helemaal perfect. Zo zitten er iets te veel bekende gezichten – vooral Jan Decleir en Bruno Vanden Broucke - in bijrolletjes. Hun bekende gezicht leidt de aandacht af van het verhaal. Troch – die zelf het scenario schreef – verliest ook een enkele keer haar gevoel voor richting, maar dat is detailkritiek op een machtige film. Een Ander zijn Geluk is eigenzinnige cinema met schoonheidsfoutjes, maar net als bij knappe vrouwen zijn het net die kleine gebreken die hen sexy maken.

terug naar boven | afdrukken | bewaren als pdf | e-mail als PDF | als favoriet bewaren | Een probleem op deze pagina melden


INDEX  >  BESPREKINGEN  >  EEN ANDER ZIJN GELUK Aanmelden | Maak account (1 bezoeker online)
"movie, de interactieve filmgids" TM © 1993-2010 by Tele-Line Videotex Services VZW
Reacties, vragen en opmerkingen naar: moviegids@moviegids.be. Movie verkoopt of verhuurt geen video's of DVD's. Indien u wil weten of een bepaalde filmtitel beschikbaar is, neem dan best contact op met een videotheek of winkel of plaats een bericht op het forum.
Design © 2005 Scaramanga Productions.