INDEX RECENSIES NEKO NO ONGAESHI (THE CAT RETURNS)
De naam Hayao Miyazaki zal u misschien niet zo veel zeggen, maar in Japan is de man minstens even bekend als Walt Disney. En terecht, aangezien ook Miyazaki en zijn Ghibli Studios al jaren onweerstaanbare tekenfilms produceren, die zich makkelijk met het beste werk van Disney kunnen meten. De laatste jaren halen de Ghibli-films steeds vaker de Europese zalen, en na het succes van Miyazaki's Spirited Away is de weg nu ook vrijgemaakt voor The Cat Returns.
De jonge Haru is nogal een warhoofd en slaagt er maar niet in om 's morgens op tijd op school te zijn. Als ze al voor de zoveelste keer te laat komt, krijgt ze een stevige uitbrander van haar leraar, die vindt dat Haru maar eens dringend volwassen moet worden. Maar Haru heeft daar niet zoveel oren naar, en roddelt veel liever met haar vriendin over de knappe jongens uit de hogere klassen. Als Haru die middag naar huis wandelt, ziet ze iets wat ze zelf amper kan geloven. Er loopt namelijk een kat over straat met een cadeautje in z'n mond. Het beest reageert zelfs niet op de verbaasde kreetjes van de voorbijgangers en loopt gewoon door alsof het de normaalste zaak van de wereld is. Maar als de kat de straat wil oversteken, gaar het mis. Een vrachtwagen rijdt door het rode licht en even lijkt het erop dat de kat omver gereden zal worden. Gelukkig is Haru er snel bij, en redt de kat met haar Lacrosse-stick op het allerlaatste nippertje van een zekere dood.
Maar dan gebeurt het. Zoals verwacht is de kat geen gewone kat, en als het diertje enigszins bekomen is van de schok, staat hij op en bedankt hij Haru in zijn beste Japans voor de bewezen diensten. Tot Haru's grote verrassing is de kat de kroonprins van het legendarische Koninkrijk der Katten, en als blijk van dank nodigt hij haar uit om hem in zijn koninkrijk te komen opzoeken. Diezelfde avond krijgt Haru bezoek van de koning van het Kattenrijk, die haar nog maar eens zijn dank betuigt, en tussen de regels laat doorschemeren dat hij Haru eigenlijk de ideale echtgenote vindt voor zijn zoon. Maar Haru ziet dat helemaal niet zitten en brengt op aanraden van een vriendelijke kat een bezoekje aan het Ministerie voor Katse Zaken, een soort detectivebureau dat wordt gerund door de gezellige dikkerd Muta en de charmante avonturier Baron Humbert von Gikkingen. Ze beloven om Haru te helpen, maar moeten tegen wil en dank mee naar het Kattenrijk als Haru door de lijfwachten van de koning wordt ontvoerd.
De release van The Cat Returns bewijst dat Japanse animatiefilms ook in Europa steeds makkelijker een publiek vinden. Toch hebben veel mensen nog steeds een hekel aan Japanse tekenfilms. Niet onbegrijpelijk, want het gros van de anime die bij ons op tv te zien is, beperkt zich tot warrige en slecht gemaakte onzin als Pokémon, Beyblade en Yu- Gi-Oh. Ook de echte anime-cultfilms als Akira, Ghost in the Shell en Grave of the Fireflies zullen voor het brede publiek wel voorgoed onbegrijpelijk blijven. Maar animé heeft ook een vriendelijke en toegankelijke kant, die dankzij films als Spirited Away, Princess Mononoke en My Neighbor Totoro steeds meer in de belangstelling komt te staan. Daar komt nog bij dat deze films, en dus ook The Cat Returns, ideale kinderfilms zijn, die een waardig alternatief bieden voor de steeds oninteressanter wordende oeuvre van de Disneystudios. Zoals het een goede jeugdfilm betaamd, zit ook The Cat Returns boordevol spanning en avontuur, de moraal wordt er niet ingestampt en ook de humor komt dankzij de verzorgde ondertiteling bijzonder goed naar voren. Maar het plezierigste van al zijn nog de originele hoofdpersonages. Haru is een sympathieke meid die ondanks haar onzekerheid het publiek gauw voor zich weten te winnen, en ook Muta en de Baron (die eerder al te zien waren in het door Miyazaki geschreven Whisper of the Heart) zorgen met hun onophoudelijk gekibbel voor de nodige hilariteit. Bovendien ontpopt de Baron zich halverwege de film tot een ware Errol Flynn, en gaat hij in z'n eentje een heel leger lijfwachten te lijf terwijl hij de meest gewaagde stunts uithaalt.
Het enige probleem met The Cat Returns is dat de Japans gesproken dialogen de instapdrempel voor veel filmkijkers flink zal verhogen. Vooral filmliefhebbers die nog nooit een Japanse animatiefilm hebben gezien, zullen in het begin worden afgeschrikt door de soms schreeuwerig ingesproken dialogen. Laat u dat echter niet weerhouden om samen met uw kinderen de film eens te proberen; The Cat Returns is immers de ideale kennismaking met de wondere wereld van de anime. De liefhebbers zullen het bevestigen: er valt nog zoveel moois te ontdekken.
(met dank aan Christof Hauwaert)
Titel: Neko no ongaeshi
Genre: Animatie
Speelduur: 1u15
Regie: Hiroyuki Morita
Stemmen: Chizuru Ikewaki, YoshihikoHakamada, Aki Maeda, Takayuki Yamada,Hitomi Sato, Kenta Satoi, Mari Hamada
Moviegids is een online filmmagazine dat tweemaandelijks uitpakt met interviews, festivalverslagen, previews,
klassiekers, reeksen en achtergrondverhalen.
We geven graag nieuw schrijftalent de kans om online te publiceren.
Volg de updates via Twitter of wordt vriend via Facebook. Download de PDF-versie of e-reader van de laatste
editie en lees 'm lekker rustig in je luie zetel.
Moviegids beschikt over een uitgebreid archief van meer dan 6.000 artikelen sinds 1993. Wie zoekt die vindt!