Vorig weekend beukte het naar het schijnt fabelachtig mooie A Bug's Life van Disney en Pixar met groots machtsvertoon de deur naar de traditioneel lucratieve decembermaand open. Het is de start van een hoogseizoen, met minstens dertig films die op spreekwoordelijk leven en dood vechten om de gunst (en vooral het geld) van de kijker. Wordt het openingsweekend gemist, dan kunnen de producenten het al schudden, want de volgende week staat alweer een nieuwe blockbuster met de handen open om het geld in ontvangst te nemen. En dat zijn er dit jaar nogal wat: van Psycho tot The Faculty: maand twaalf van 1998 zit propvol potentiële kaskrakers.
Volgende week opent in Amerika dus het controversiële Psycho. Controversieel omdat regisseur Gus Van Sant met zijn scène-per-scène-remake volgens velen zowat aan heiligschennis doet. Aan een monument als Alfred Hitchcock mag nu eenmaal niet getornd worden. Maar laten we wel wezen: wat het resultaat ook moge zijn, er is weinig kans dat Vince Vaughn als Norman Bates de grote Antony Perkins zal kunnen laten vergeten, laat staan dat Anne Heche haar illustere voorgangster Janet Leigh in de vergetelheid speelt. Hoe dan ook, Universal kruist de vingers, want na de relatieve flops van Meet Joe Black en Babe: Pig in the City, kunnen ze bij de statige dame wel wat centjes gebruiken.
Dé eyecatcher van het jaareinde is ongetwijfeld The Thin Red Line van de legendarische regisseur Terence Malick, die voor het eerst in twintig jaar weer eens een film door de montagekamer liet rollen. Hij verenigde onder andere Nick Nolte, Sean Penn, John Travolta, George Clooney, Bill Pullman en Woody Harrelson in een drama dat gaat over de slag van Guadalcanal, de eerste grote Amerikaanse overwinning in de Stille Oceaan in 1942. Malick baseerde zich voor zijn film op de autobiografie van James Jones uit 1962 en treedt met zijn film in de voetsporen van Steven Spielberg, die eerder dit jaar al op imposante wijze indruk maakte met Saving Private Ryan. Het zou niemand verbazen mochten de twee films, straks in maart, met elkaar in de clinch gaan voor de oscars. Oorlog om de beeldjes, wordt dat.
Scoren aan de kassa moet zeker The Prince of Egypt doen, ook wel eens omschreven als de wraak van ex-Disney koning Jeffrey Katzenberg, die vier jaar geleden van de Grote Muis naar het Mannetje in de Maan overstapte. Visueel gebaseerd op de werken van Gustave Duré en Claude Monet heet The Prince of Egypt de Lawrence of Arabia van de animatiefilm te zijn. Het verhaal is gebaseerd op het boek Exodus van de Bijbel en serveert ons dus, in exclusieve première, een geanimeerde Moses. Bijna honderd miljoen dollar kostte de prent, die een opmerkelijk animatiejaar (er werden meer potloden geslepen dan ooit) met een klapper moet afsluiten. In feite twijfelen alleen de grootste sceptici eraan of dat ook werkelijk zal gebeuren.
The Thin Red Line en Prince of Egypt zullen wel met het gros van de kerstopbrengsten gaan lopen, daar aan de andere kant van de grote plas, maar er is natuurlijk nog veel meer - teveel om op te noemen. Zo begint de onvermoeibare crew van Star Trek met Insurrection aan hun elvendertigste ruimte-avontuur, wellicht nog altijd goed voor poen aan de kassa's. Zolang dat het geval is zullen ze steeds maar nieuwe horizonten van het heelal blijven opzoeken. Tussen megasterren Tom Hanks en Meg Ryan groeit dan weer, op herhaling, een e-mail-relatie in het romantische You've Got Mail. Julia Roberts en Susan Sarandon beleven minder prettige tijden in Stepmom, terwijl The Faculty van Robert Rodriguez en Kevin Williamson belaagd wordt door moordzuchtige buitenaardse wezens. Ook deze films zullen proberen om hun deel van de koek te krijgen. Op The Prince op Egypt na (bij ons al op 16 december) moeten we in ons Belgenland nog even wachten eer we al dat moois te zien krijgen. In Amerika gaan ze alvast een boeiende kerst tegemoet. Al mogen we hier ook niet klagen: sneeuwpret hebben we dit jaar tenminste al gehad.