Filmmuziek wordt nog altijd door velen als tweederangsmuziek beschouwd: het is muziek die voor een film is gemaakt en bijgevolg - volgens velen - geen bestaansrecht buiten haar filmische context kan claimen. Aanhangers van die mening, en dat zijn er nogal wat, zijn mensen die de talloze ouvertures en muziek voor toneel, opera en operette van componisten als Mozart, Beethoven, Wagner, Mahler... wél au serieux nemen, zonder ooit te hebben nagedacht over de oorspronkelijke functie van die muziek. Voor die mensen is de soundtrack meer een aandenken aan een leuke film dan een cd met kunst erop.
Daar vele mensen alleen met filmmuziek geconfronteerd worden via films die er op een expliciete manier mee omgaan (musicals, tekenfilms...) was de oscar- categorie 'beste filmmuziek' de voorbije jaren in een impasse verzeild geraakt: telkens een Disney-tekenfilm genomineerd was, waren de andere genomineerden kansloos, omdat in de Disney-films de muziek een veel prominentere rol speelt. Om dat euvel een mouw aan te passen, werden twee filmmuziek-categorieën ingesteld: beste muziek voor een komedie of musical en voor een drama-film. Waarom de muziek voor een komedie in een andere categorie thuis hoort dan die voor een thriller is ons overigens een raadsel.
Een blik op de genomineerden leert ons meteen dat het vooral de kaskrakers zijn die werden genomineerd en films die in andere categorieën ook hoge ogen gooien. In de categorie Komedie of Musical vinden we zoals te verwachten was de muziek voor de twee Disney-films van 1995, Pocahontas (Alan Menken) en Toy Story (Randy Newman). Voor de rest krijgt Marc Shaiman zijn eerste (verdiende) oscarnominatie voor zijn muziek voor The American President en krijgt John Williams een voor de hand liggende, maar misschien niet geheel terechte bekroning voor zijn muziek voor Sabrina. Tot slot ontvangt Thomas Newman een nominatie voor zijn alternatieve score voor Unstrung Heroes. Een mooie score, maar misschien iets te experimenteel voor een oscar.
In de categorie Beste Muziek voor een Drama-film is het niet te verwonderen dat James Horner twee keer van de partij is: Apollo 13 en Braveheart zijn twee mooie werken muziek van zijn hand, maar het is onbegrijpelijk dat zijn beste werk van vorig jaar, Casper, niet genomineerd werd. In deze categorie is John Williams eveneens genomineerd, met zijn prachtige score voor Nixon. Williams won nog maar twee jaar geleden zijn vijfde en (voorlopig laatste) oscar voor zijn meesterwerk Schindler's List. Patrick Doyle haalt zijn eerste oscar-nominatie binnen, vreemd genoeg niet met zijn beste score van vorig jaar, A Little Princess, maar met zijn ingetogen muziek voor Sense and Sensibility. Tot slot (en pro forma) kreeg ook Luis Bacalov voor zijn muziek voor The Postman eveneens een nominatie. Onze favorieten? Unstrung Heroes en Nixon. Onze pronostiek voor de oscars? Toy Story en Braveheart. En nu maar duimen.