IN MEMORIAM: DE DODEN VAN 1994

25 helden van het witte doek stierven

Een prachtig filmjaar is ten einde. We vonden het een goed idee om in plaats van steeds weer de nieuwe helden op te hemelen, even een laatste eer te betuigen aan hen die het leven lieten in 1994.

Het jaar was nog maar nauwelijks bezig, of het eiste al een eerste slachtoffer. Op 1 januari stierf Cesar Romero, die vooral in de jaren '30 tot '50 brokken maakte in films als The Shadow Laughs en Vera Cruw. Hij was 86. Joseph Cotten (Citizen Kane, Niagara) stierf op 88-jarige leeftijd op 6 februari. Een grote verrassing was het overlijden op 4 maart van de 44-jarige komiek John Candy (Uncle Buck, Splash). George Peppard overleed op 10 mei. Hij was te zien in vele films (Breakfast at Tiffany's, How the West was Won), maar is het best bekend als Hannibal Smith in de TV-serie The A-Team. Peppard was 65.

Peter Cushing, de ster uit talloze horrorfilms als The Mummy en Horror Of Dracula, stierf op 11 augustus. Hij was 85. Precies een maand later overleed Jessica Tandy op 85-jarige leeftijd. Ze was gehuwd met acteur Hume Cronyn en won onlangs nog een oscar voor haar rol in Driving Miss Daisy. Een andere grote verrassing was het overlijden van de 80-jarige Burt Lancaster op 20 october. Hij was te zien in meer dan 60 films, waaronder The Birdman of Alcatraz en From Here to Eternity.

Slechts vier dagen later overleed Raul Julia op 54-jarige leeftijd. Deze Puerto-Ricaan is vooral bekend uit The Addams Family en Kiss of the Spider Woman. In zijn laatste film, The Streetfighter, speelt hij naast Jean-Claude Van Damme. Andere acteurs dit jaar waren: Fred Gwynne (Pet Sematary, Fatal Attraction); de zoon van Douglas Fairbanks, Noah Beery Jr., 60 (Sergeant York, Ace Drummond); Roy Castle, 60 (Doctor Who and the Daleks); onze eigen Romain Deconinck, 78, (Mira, De Kolderbrigade); en tenslotte 3 Italiaanse actrices, namelijk Giulietta Masina, 73 (Fellini films als La Strada en The White Sheik), Melina Mercouri, 68 (Topkapi, Never on Sundays) en Moana Pozzi, 32, de porno-actrice die in de politiek stapte.

De bekendste was ongetwijfeld Terence Young. Deze regisseur maakte onder andere de eerste James Bond-films (Dr. No, From Russia With Love). Op 19 februari overleed cultregisseur Derek Jarman (Aria, Edward II) aan aids. Hij was 52. Linday Anderson (The Whales Of August, O Lucky Man!) overleed op 71-jarige leeftijd. Tenslotte stierf de Franse acteur/regisseur Jean-Louis Barrault (83). Hem kennen we van Les Enfants du Paradis en La Nuit de Varennes.

Schrijvers en filmmuziek-componisten: 1994 kende het overlijden van twee belangrijke schrijvers: Pierre Boulle, 81 (Planet of the Apes, Bridge on the River Kwai) en James Clavell (The Great Escape, To Sir With Love). Wat muziek betreft overleden Hans J. Salter, 98 (Creature from the Black Lagoon, Frankenstein-films) en Henry Mancini. Mancini ontving gedurende zijn carrière niet minder dan 19 oscarnominaties en 4 oscars. Zijn bekendste melodietje is dat van The Pink Panther. Tenslotte overleden in '94 ook Walter Lance, 94, schepper van Woody Woodpecker; en Frank Wells, 62, de directeur van Walt Disney Pictures.