THE NET

Abort, Retry, Fail?

Het moest ervan komen: vroeg of laat zou het eindeloos gehypete Internet voer worden voor speelfilms allerhande. De eerste daarvan (er volgen er nog, geloof ons vrij) is deze thriller met Sandra Bullock in de hoofdrol.

De dagen dat Sandra Bullock als vrouwelijk schoon de lege momenten mocht vullen als Keanu Reeves of Sylvester Stallone even niet in beeld waren, zijn voltooid verleden tijd. Tegenwoordig neemt de goedlachse nimf alleen nog hoofdrollen voor haar rekening, en in het geval van The Net gaat dit haar niet al te schitterend af. Neem nu haar personage, Angela Bennett. Bullock speelt een vervelende computerseut die het huis nooit verlaat en geen vrienden heeft, laat staan een vent. Voor den brode zoekt ze voor softwarebedrijven naar bugs in hun programmatuur, in haar vrije uurtjes surft ze op het net.

Via een cyberkennis komt ze terecht in een geheime webpagina; niet veel later komt de cyberkennis om het leven. Angela, toe aan een zuurverdiende vakantie, trekt met laptop onder de arm naar Mexico. Daar begint alles fout te lopen. Haar vakantieliefje Devlin blijkt het op haar leven gemunt te hebben, en wil koste wat het kost beslag leggen op de diskette die zijn geheim kan ontmaskeren. Dat geheim is zijn operatie die computers van luchthavens, beurzen en banken inbreekt en lamlegt, zodat hij hen vervolgens zijn eigen beveiligsprogrammatuur kan aansmeren.

Angela weet te ontsnappen, maar komt tot de schokkende ontdekking dat al haar geïnformatiseerde persoonlijke gegevens (bankrekening, strafblad,...) werden gewijzigd en haar huis te koop staat. Ze kan echter niets bewijzen omdat niemand haar kent en haar moeder aan geheugenverlies lijdt. Vervolgens begint een kat- en muisspelletje waarin Angela wordt opgejaagd als een wild beest. Tenslotte besluit ze de boosdoeners op hun eigen terrein buitenspel te zetten: in cyberspace.

The Net 'kijkt' als een geöliede John Grisham-verfilming maar dan zonder rasacteurs als Tom Cruise, Julia Roberts of Susan Sarandon, en is op zijn minst even ingewikkeld. Dat de film op zich bitter weinig met het internet te maken heeft, had u al begrepen. De tien minuutjes die Angela werkelijk online doorbrengt zijn niet meer dan een flauw excuus om van een alledaagse thriller een trendy publiekslokker te maken. Het Internet speelt in deze prent geen grotere rol dan pakweg een opgedreven Lotus is een James Bond-film.

Echt spannend is de film nooit. Een hippe technopunk/cybertrhiller is hij evenmin, en in alle eerlijkheid beginnen Bullock schattige rolletjes danig te vervelen. Irwin Winkler regisseert op automatische piloot. Wat een spannende en hoogst originele cyberthriller had kunnen worden, is niet meer dan een zeer middelmatige John Grisham-rip off met een veelbelovende maar onterechte titel. Geeuw.