THE 6TH DAY

Arnie de kloon

Foto: Columbia
Sinds Arnold Schwarzenegger aan zijn hart werd geopereerd, houdt hij zich blijkbaar steeds meer en meer met de serieuze kanten van het leven bezig. In End of Days ging hij al in de clinch met de Duivel Himself, en ook in The 6th Day gaat het er nogal gewichtig aan toe, want het klonen van mensen blijkt erg gevaarlijk. Waar gaan we dat schrijven: Arnie Strong, de man van de films met een Boodschap.

In de niet zo verre toekomst, zo wil The 6th Day ons laten geloven, worden niet alleen schapen, maar naast alle andere dieren ook etenswaren gekloond. De wetenschap bezit ook de kennis om mensen te dupliceren, maar omdat daar in het verleden al iets fout mee liep, werd dat door The 6th Day Law verboden. We maken kennis met Adam Gibson, gelukkig getrouwd en partner van de Double X Charter Company, een helicoptermaatschappij die mensen naar prachtige sneeuwlandschappen voert. Adam (let op de Bijbelse verwijzing) is redelijk conservatief in zijn opvattingen. Terwijl zijn beste vriend Hank Morgan (Michael Rapaport) zijn leven deelt met een virtuele vriendin, houdt hij vast aan de traditionele waarden van het leven. Met het klonen van zijn overleden huisdier bijvoorbeeld, heeft hij heel wat problemen.

Zijn verbazing is dan ook groot als uitgerekend hij op een dag tegen een kloon van zichzelf aanloopt. Eén en ander leidt naar de persoon van Michael Drucker (Tony Goldwyn), hoofd van Replacement Technologies, die samen met dokter Griffin Weir (Robert Duvall) grote successen boekte met het klonen van eten, maar vanuit sommige hoeken ook veel kritiek te slikken krijgt. Voor hij het beseft is Adam de prooi van Replacement Technologies geworden, want als ooit ontdekt wordt dat er weer een mens gekloond is, betekent dat het einde van die firma. Makkelijk is dat niet, want Adam moet het opnemen tegen tegenstanders die zichzelf kunnen klonen telkens hij ze doodt.

Er zitten enkele puike ideeën in The 6th Day, maar jammer genoeg blijft het bij filosofie voor kinderen. Klonen is gevaarlijk, natuurlijk, en daar zijn talloze redenen voor aan te halen. De redenen die bad guy Drucker aanhaalt zijn ook leuk om te horen. Hij redeneert als volgt: als God de mens de mogelijkheid heeft gegeven om de kloontechniek te achterhalen, lag het dan niet in Zijn Groot Plan dat de mens dat ook tot uitvoering zou brengen? Onze wereld wankelt op verschillende vlakken op de afgrond (hongersnood, ecologie) en misschien is de techniek van het klonen de enige kans op overleven. Drucker werpt zich daarbij op als een moderne dokter Frankenstein. Interessant om over na te denken. De figuur van dokter Weir zit nog met het grootste dilemma: zijn vrouw is terminaal ziek en hoewel hij haar wil klonen, heeft ook zij ethische bezwaren.

Maar The 6th Day verpakt dat alles in een oliedomme actiefilm met zoveel gaten dat het niet leuk meer is. Zeker, er zijn een paar leuke twists en Roger Spottiswoode (Tomorrow Never Dies, Air America) houdt de Schwung er goed in, maar dat tilt The 6th Day nooit boven de grauwe middelmaat uit. Ondanks enkele erg spectaculaire scènes, een opgeblazen budget van 82 miljoen dollar en mooie make-up van partners Alec Gillis en Tom Woodruff Jr. (Alien: Resurrection). Maar geen Robert Duvall of Michael Rapaport die de meubelen van The 6th Day kan redden. En Arnold Schwarzenegger? Hem rest nog welgeteld één kans om zijn zwalpende carrière te redden: Terminator 3. In The 6th Day is hij eerder Arnie de clown dan Arnie de kloon. Pijnlijk.

Titel: The 6th Day
Genre: Actie
Speelduur: 1u48
Regisseur: Roger Spottiswoode
Acteurs: Arnold Schwarzenegger, Michael Rapaport, Tony Goldwyn, Michael Rooker, Sarah Wynter, Robert Duvall