- Cast Away - Zes jaar geleden leek het Tom Hanks, dubbele oscarwinnaar, wel een leuk idee: een man spoelt aan op een verlaten eiland, waar vier jaar lang overleven de boodschap is. Tijdens de opnames zal hij zichzelf wel om dat idee vervloekt hebben. Om de film realistisch te maken moest hij gedurende een jaar afvallen. Regisseur Robert Zemeckis maakte van de gelegenheid gebruik om tussendoor What Lies Beneath te maken. Bereid u voor op prachtige beelden van de Fiji-eilanden, maar ook de keiharde realiteit van een eenzaat die er werkelijk alles aan moet doen om in leven te blijven. De prent opende - o ironie - met kerst in Amerika en bleek meteen al goed voor veertig miljoen dollar. Met de groeten van FedEx. (Verwacht: 17 januari)
- Billy Elliot - Nu en dan komt er uit de Engelse filmkeuken een parel overgewaaid, met een hart groot genoeg om na het eigenzinnige eiland ook de rest van de wereld te veroveren. Na Four Weddings and a Funeral, Notting Hill en The Full Monthy is het nu de beurt aan Billy Elliot van regie-debutant Stephen Daltry. Billy is een elfjarige knaap die ontdekt dat hij een talent heeft voor ballet. Zijn familie moet van dat nichterig gedoe echter niks weten en laat de jongen liever bokslessen volgen. Maar een droom stop je niet zomaar. De Engelse filmtijdschriften prezen de coming of age film de hoogte in, en in een door het jonge Hotdog samengestelde lijst van beste Engelse films ooit staat de film op de zestiende plaats. Vóór oerdegelijke klassiekers als Lawrence of Arabia en The Third Man. Vooral debutant Jamie Bell als Billy Elliot kreeg bergen lof in zijn richting geschoven. Meteen werd hij enigszins voorbarig uitgeroepen tot de ideale Harry Potter, maar dat feest gaat alvast niet door. Haal de eerste zakdoeken van 2001 alvast boven. (Verwacht: 24 januari)
- Pay it Forward -Oscarnominaties bij de vleet in de nieuwe film van Deep Impact Mimi Leder: Kevin Spacey, Helen Hunt en Haley Joel Osment. Het joch uit The Sixth Sense en A.I. krijgt van zijn leraar (Spacey) de kans om een goeie daad te spellen en begint bij de leraar, zijn moeder en een gepeste schoolkamaraad. Op die manier wil hij aan een betere wereld bouwen. De film ging in oktober al in Amerika in premiere, bracht 32 miljoen dollar op, maar bleef toch onder de hoge verwachtingen. Spacey zou wel weer schitteren als de halfverminkte leraar Eugene Simonet. Van hem hadden we niks anders verwacht. Pay it Forward is de verfilming van het boek van Catherine Ryan Hyde. (Verwacht: 31 januari)
- Hannibal - Het is al bijna tien jaar geleden dat regisseur Jonathan Demme met met Silence of the Lambs een instant-klassieker inblikte. De film won toen de vijf belangrijkste oscars, met Jodie Foster en vooral Anthony Hopkins als de grote overwinnaars. Oorspronkelijk zouden beide hoofdrolspelers terugkomen voor het lang verwachtte vervolg, maar na heel wat geharrewar besloot Demme dat het script, gebaseerd op het gelijknamig boek van Thomas Harris, te bloederig was. Na nog meer verwarring besloot ook Jodie Foster er de brui aan te geven omdat ze geen voeling meer had met haar alter ego die te negatief was geworden. Intussen schreven David Mamet en later Steve Zaillian verder aan het script. In de zoektocht naar een nieuwe Clarice Starling werden Sarah Michelle Gellar, Gillian Anderson, Angelina Jolie, Cate Blanchett en Hillary Swank genoemd, maar uiteindelijk wist Julianne Moore de gelauwerde rol in de wacht te slepen. Als Agent Starling wordt zij in de film door de ontsnapte en in Italië verblijvende Hannibal Lector gecontacteerd wanneer hij zelf met de dood bedreigd wordt. De megafoon wordt vastgehouden door de gerehabiliteerde Ridley Scott die met het mega-succes Gladiator bewees dat hij, niettegenstaande uitschuivers als G.I. Jane en White Squall, zijn Alien en Blad Runner genialiteit nog niet verloren is. (Verwacht: 28 februari)
- Moulin Rouge -Vijf jaar niets meer van Baz Luhrmann gehoord, maar hier ie dan met het in mysterie gehulde Moulin Rouge, een musical à la Romeo + Juliet, die deze keer het decadente Parijs uit de negentiende eeuw met de hedendaagse popcultuur zou versmelten. Klinkt weer erg post-modernistisch, zit ongetwijfeld visueel weer prachtig in elkaar, maar de vraag is of we stilaan niet genoeg aan het krijgen zijn van musicals. Hoe dan ook: Ewan McGregor speelt een jonge dichter die valt voor de charmes van Nicole Kidman, die in november '99 zo hard haar best deed tijdens het dansen dat ze een rib brak. (Verwacht: 7 maart)
- Proof of Life - Regisseur Taylor Hackford wilde koste wat het kost een realistische setting voor zijn gijzelingsdrama Proof of Life. En hij zal het geweten hebben, want tijdens de opnames in de Andes werd zijn crew geteisterd door allerhande onheil. Negen leden van zijn filmploeg moesten wegens ziekte afgevoerd worden, een wakker geworden vulkaan kwam letterlijk roet in het eten strooien en rebellen maakten met gijzelingsacties de streek onveilig. Het noodlot sloeg echter toe toen de 29-jarige stuntman Will Gaffney verongelukte toen een truck in een afgrond stortte. Hij verving David Morse die op dat ogenblik weggeroepen was voor dringende familieaangelegenheden. Maar uiteindelijk zal de film in het geheugen blijven hangen als de film die Meg Ryan en Russell Crowe (Gladiator) samenbracht. In Proof of Life wordt de man van Ryan's karakter gekidnapt. Samen met onderhandelaar Crowe trekt ze in de jungle om hem terug te halen, maar onderweg wordt ze verliefd op hem. Op de set werd tussen alle andere ellende door de liefdesrelatie verdergezet, met de sterk in de media uitgesmeerde breuk tussen Ryan en Dennis Quaid als gevolg. Hackford zelf beweert dat hij het alvas niet heeft zien aankomen. De tabloids daarentegen hadden er hun handen mee vol. (Verwacht: 14 maart)
- Traffic -Het betere werk van 2001? Het lijkt er sterk op. De nieuwe van Steven Soderbergh werd al overladen met prijzen van de Los Angeles Film Critics Association, de NY Critics Circle, de National Board of Review en heeft ook al een paar Golden Globe nominaties op zak. Met een zowel kwalitatief als kwantitatief indrukwekkende cast draait de film rond drugs. Centraal staat federaal rechter Robert Lewis (Michael Douglas), die aan het hoofd staat van een team drugsbestrijders, maar niet beseft dat zijn eigen tienerdochter aan heroïne verslaafd is. In de ensemble cast zitten verder: Benicio Del Toro, Dennis Quaid, Catherine Zeta-Jones, Miguel Ferrer, Amy Irving en Albert Finney. Soderbergh hield om kosten te besparen zelf de camera in de hand, maar om problemen met de Writers Guild of America te vermijden, staat hij als Peter Andrews op de aftiteling. Zal op het filmfestival van Berlijn zijn Europese première kennen. (Verwacht: 14 maart)
- Almost Famous - Cameron Crowe brak enkele jaren geleden door met het Tom Cruise vehikel Jerry 'Show me the money' Maguire, maar weinig mensen wisten toen dat Crowe als tiener reeds met de allergrootsten in de rockwereld optrok en zijn bevindingen neerschreef in Rolling Stone magazine. Met Almost Famous graait Crow nu diep in zijn jeugd en brengt hij een beeld van hoe hij als snotjongen in de jaren '70 de droom van velen waarmaakte en backstage het reilen en zeilen van het elitaire rockwereldje mocht gadeslaan. De jonge Patrick Fugit speelt als Patrick Miller zijn alter ego, terwijl Frances McDormand de rol van zijn overbescheremende moeder op zich neemt. Even leek het erop dat ook Brad Pitt in de Crowe-jeugd zou stappen, maar uiteindelijk mocht de minder bekende Billy Crudup zijn plaats innemen als leider van de fictieve rockgroep Stillwater. Kate Hudson, dochter van Goldie Hawn, mag als groupie-leidster de jonge Crowe onderdompelen in de minder musicale aspecten van het rock-leven, terwijl Philip Seymour Hoffman als de legendarische schrijver Lester Bangs Crowe in de literaire wereld begeleidt. (Verwacht: 21 maart)
- 13 Days -Roger Donaldson (bekend van Dante's Peak en Species) geeft zijn visie op de twee weken van de Cuban Missle Crisis uit 1962. De film zoomt vooral in op de reacties van John F. Kennedy (gespeeld door Bruce Greenwood) en diens stafmedewerker (Kevin Costner). Ooit waren Francis Ford Coppola en Martin Campbell in dit project betrokken. Om nog in aanmerking te komen voor de oscarnominaties ging de film op kerstdag al in limited release in New York en Los Angeles, maar de normale release is pas voor midden januari. De grote comeback van Kevin Costner na enkele flops? (Verwacht: 28 maart)
- Quills -Oscarkandidaat Geoffrey Rush speelt de alombekende Marquis de Sade, die in het woelige Parijs van het begin van de negentiende eeuw in een gekkenhuis verblijft, waar hij in het geheim blijft verder schrijven aan zijn controversiële werken. Michael Caine speelt een dokter die de Sade, in opdracht van Napoleon, monddood moet maken, maar Kate Winslet (de Sade's meid) slaagt er keer op keer in om diens geschriften naar buiten te smokkelen. Quills is gebaseerd op het met lof overgoten toneelstuk van Doug Wright en werd geregisseerd door Philip Kaufman (The Unbearable Lightness of Being, Henry & June). Overladen met nominaties en prijzen en natuurlijk alleen al voor heavenly creature Kate Winslet het bekijken waard. Outsider voor de oscars. (Verwacht: 28 maart)
- The Emperor's New Groove - In de tijd van The Lion King leek het er even op dat Disney na heel wat magere jaren eindelijk de kip met de gouden eieren had teruggevonden. Maar jammer genoeg is het sindsdien enkel maar bergaf gegaan. Met The Emperor's New Groove liep zelfs bijna uit op een regelrechte katastrofe. De film werd oorspronkelijk als Kingdom of the Sun aangekondigd met regisseurs Roger Allers en Mark Dindal aan het roer. Rond mei 1999 kwam het gerucht echter naar boven drijven dat de productie in ernstige moeilijkheden zat en dat beide regisseurs niet met elkaar overeenkwamen. Er werd sterk overwogen om het project dan maar naar de archieven te verwijzen. Uiteindelijk vond de film een tweede adem en met enkel Mark Dindal aan het roer kreeg het ook een nieuwe naam: The Emperor's New Groove. De film speelt zich, net als The Road To El Dorado, af in een mytische land in Zuid Amerika. Om zijn 18e verjaardag te vieren beslist de arrogante keizer Kuzco (David Spade) om een zomer buitenverblijf te bouwen op de bergtop waar de familie van de nederige boer Pacha (John Goodman) al generaties lang woont. Pacha probeert zonder succes de keizer te overhalen om het dorp te sparen. Wanneer de keizer echter per ongeluk veranderd wordt in een lama belooft Pacha hem te helpen op voorwaarde dat hij zijn dorp met rust laat. De grappig bedoelde film die eind vorig jaar in de Amerikaanse bioscoop uitkwam mag alvast rekenen op gemengde kritieken. (Verwacht: 28 maart)
- The Mexican - Een film met publiekstrekkers Brad Pitt en Julia Roberts kan in principe niet fout lopen. Pitt speelt een ganster die op aandringen van zijn vriendin (Roberts) ermee wil ophouden. Hij wil zijn baas echter een laatste gunst bewijzen: naar Mexico reizen om daar een antiek pistool, bijgenaamd The Mexican, af te halen. De verrassende regisseur is Gore Verbinski die eerder met Mouse Hunt bewees dat hij gevoel had voor een donkere komische invalshoek. De eerste geruchten wijzen erop dat de film geen rasechte actiefilm wordt, maar dat we eerder een Pulp Fiction achtige sfeer mogen verwachten met een uitgebreide cast en heel wat sub-plots. Twee mega-acteurs die op het scherm een koppel spelen trekt natuurlijk de nodige paparazzi aan die maar al te graag willen bewijzen dat de romance ook buiten de set voortduurde. Naar verluidt zou Roberts dan ook de grootste moeite gehad hebben om hen van hun ongelijk te overtuigen. (Verwacht: 28 maart)
- Remember the Titans - Feel Good film uit de stal van Disney, waarin oscarwinnaar Denzel Washington een multi-raciaal football-team in Virginia vriendschap, moed en vreugde bijbrengt in hun eerste seizoen samen. Deed het onverwacht goed in Amerika, waar de prent meer dan honderd miljoen dollar opbracht. History is written by the winners. Niet toevallig de eerste film van Jerry Bruckheimer onder zijn nieuw Technical Black-label, waarmee hij kleinere gezinsfilms wil maken dan we van hem gewend zijn. Maar wel even grote geldverdieners. (Verwacht: 4 april)
- Pearl Harbor - Met Titanic bewees James Cameron dat je zowat heel de wereldbevolking naar de bioscoop kon krijgen met een epische gebeurtenis, gekoppeld aan een liefdesverhaal. Pearl Harbor zou dan wel eens goed de opvolger kunnen worden van de succesrijkste film ooit. Producent Jerry Bruckheimer wist Disney te overhalen om het budget van 135 miljoen dollar goed te keuren, meteen het grootste start-budget ooit. Om het megalomane project tot een goed einde te brengen haalde hij er zijn goede vriend Michael Bay bij, die al met Armageddon bewees dat hij (megalomaan) kan filmen. Met de Japanse aanval op Pearl Harbor op de achtergrond volgt de film de levens van een verpleegster (Kate Beckinsale) en twee pilootvrienden (Ben Affleck en Josh Harnett) die in een driehoek-liefdesverhouding belanden. Even werd geopperd dat Kevin Kostner de cast zou vervoegen, maar uiteindelijk zijn het Cuba Gooding Jr., Tom Sizemore, Alec Baldwin en Jon Voight die in deze potentiële mega-blockbuster mogen aantreden. De eerste trailers die ook al bij ons in de bioscoop te zien zijn beloven alvast een episch en actierijk verhaal. Maar de grote vraag is natuurlijk of Michael Bay dit keer het verhaal op de voorgrond zal kunnen houden. (Verwacht: 7 april)
- The Mummy Returns - Niemand had echt verwacht dat The Mummy van Stephen Somers twee jaar geleden zo'n kaskraker zou worden (250 miljoen dollar). Maar toen dat wel het geval bleek, zagen de producenten nog meer dollars voor hun ogen dansen: in 2002 komt de prequel er aan, deze zomer de sequel, waarin Brendan Fraser en Rachel Weisz opnieuw naar het oude Egypte reizen om de gevaarlijke mummie uit zijn zwachtels te ontrollen. De productie had naar verluidt met heel wat problemen te kampen (onder meer slecht weer in Marokko). Tsja, je moet er wat voor over hebben. (Verwacht: 30 mei)
- Tomb Raider - Al jaren werd de komst van het immens populaire Lara Croft computerkarakter naar het grote scherm voorspeld en nu is het dan eindelijk zover. Nadat Elizabeth Hurley, Peta Wilson en allerhande goed voorziene schoonheidskoninginnen naar voor werden geschoven als de rondborstige Croft werd uiteindelijk Angelina Jolie uitverkoren om nog maar eens een poging te wagen om een spel naar het grote scherm te brengen. Jolie moet ervoor zorgen dat ook niet-spelletjesfanaten van de film zullen genieten (en een gebrek aan verhaal niet zullen opmerken). Simon West (Con Air) is duidelijk van plan om zijn kritisch publiek niet teleur te stellen, want als we mogen uitgaan van de trailer zal de film boordevol actie zitten. Jon Voight, in het echte leven de vader van Jolie, mag in Tomb Raider de legendarische Lord Croft, vader van, vertolken. De makers zijn alvast zo zeker van hun stuk dat ze de belangrijkste hoofdrolspelers al voor twee vervolgen hebben gestrikt. (Verwacht: 20 juni)
- Shrek - Het verpletterende succes van Toy Story bewees dat de technologie eindelijk rijp was voor een volledig computergegenereerde langspeelfilm. Na Pixar sprong PDI, zowat de oudste computeranimatiestudio ter wereld, met behulp van Dreamworks SKG op de lucratieve wagen. Met Antz bewezen ze dat ook zij in staat waren om digitale magie te leveren. Het PDI/Dreamworks team probeert nu met Shrek weerwerk te bieden aan de succesvolle tandem Pixar/Disney dat al drie succesvolle CGI-animatiefilms heeft afgeleverd. Maar even leek het erop dat Shrek nooit het grote scherm zou halen. De film, waarin we de belevenissen volgen van een ork (Mike Myers) die op zijn tocht een princess (Cameron Diaz) en een ezel (Eddie Murphy) tegenkomt, kreeg heel wat wind van voren. Katzenberg was naar verluidt in het beginstadium niet echt onder de indruk van een dertig seconden durende test, en nadat Chris Farley onverwacht overleed moest men inderhaast op zoek naar een nieuwe stemacteur. Er werd zelfs overwogen om computeranimatie met gewone beelden te mengen, maar uiteindelijk werd voor een volledig computergegenereerde versie gekozen. De film kreeg een tweede adem en Dreamworks kondigde midden vorig jaar trots aan dat men een speciale Imax-versie zou klaarstomen met een nieuw einde in 3D. Begin november echter moest Dreamworks wegens te hoge kosten terugkrabbelen en werd het 3D-idee opgeborgen. Jammer, maar niet getreurd, want de eerste beelden die we al in november te zien kregen waren alvast verbluffend. (Verwacht: 11 juli)
- Rollerball -Comeback van 'Die Hard' John McTiernan na de flop The 13th Warrior en het softe The Thomas Crown Affair. In de heel nabije toekomst vechten gehaaide zakenlui hun vetes uit terwijl ze kijken naar een gruwelijke sport, rollerball, waarbij mensen op rollerblades en motoren het tegen elkaar opnemen. Chris Klein, LL Cool J en Rebecca Romijn-Stamos (X-Men) moeten de piste op en vechten voor hun leven. Remake van de culthit uit 1975 met een piepjonge James Caan en adaptatie van William Harrisons boek Roller Ball Murders. Is McT terug? Moet wel, want voor 2002 staat Terminator 3 op zijn programma. (Verwacht: 18 juli)
- Jurassic Park III - Steven Spielberg liet voor deze threequel de regie over aan leerling Joe Johnston, regisseur van onder meer Honey I Shrunk The Kids en Jumanji. Johnston belooft meer actie en humor dan het erg donkere The Lost World. Over het verhaal circuleerden al de wildste geruchten. Steven Spielberg zou zelf de basis geleverd hebben, en zowel Joe Johnston als scriptdokter William Goldman kregen het langs hun vingers. JP III zou zich qua chronologie ergens tussen de eerste en tweede film afspelen. Voor het eerst zouden er ook vliegende dinosauriërs te zien zijn. Sam Neil en Laura Dern keren terug als Alan Grant en Ellie Sattler. Téa Leoni en William H. Macy maken voor het eerst hun opwachting bij de opnieuw door Stan Winston tot leven gebrachte dino's. Dino's: wééral. (Verwacht: 25 juli)
- Planet of the Apes - Het kleine boekje van Pierre Boulle uit 1963 werd in 1968 voor het eerst verfilmd met Charles Heston in de hoofdrol. Een stuk of zeven vervolgen later is er nu weer een soort re-make van het origineel. De verwachtingen zijn erg hoog gespannen, want niemand minder dan visualist Tim Burton (Sleepy Hollow) schaarde zich achter het project. Mark Wahlberg moet Charles Heston doen vergeten als een piloot die op een vreemde planeet landt, waar de mensen slaven van de apen zijn. Zowel over make-up (van levende legende Rick Baker, die daarmee de fakkel van die andere legende, Stan Winston, overneemt) als plot (is het de clou uit het boek? uit de film? een nieuwe?) wordt uiterst geheimzinnig gedaan. Wel zeker is dat naast Mark Wahlberg ook Helena Bonham Carter, Tim Roth, Spike Jonze, George Clooney, Kris Kristofferson en zwarte reus Michael Clarke Duncan meedoen. Fox overwoog even om de titel te veranderen in The Visitor, maar zag toch maar van dat plan af. Wakkere geesten herinneren zich vast ook nog wel dat ooit James Cameron en Arnold Schwarzenegger in dit project betrokken waren. (Verwacht: 19 september)
- A.I. - Toen Stanley Kubrick na het beëindigen van Eyes Wide Shut plotseling overleed, vreesden Kubrick-fans dat het legendarische A.I. project samen met de meester zou begraven worden. Het was een publiek geheim dat Kubrick al jarenlang aan het broeden was op een nieuw lievelingsproject. Pas toen Jurassic Park bewees dat CGI rijp was, besloot Kubrick dat de tijd gekomen was. Al snel stak het gerucht de kop op dat hij met topmensen van het effectenhuis ILM over zijn project had gediscussieerd. Ook Spielberg zou al lang op de hoogte geweest zijn van het project vermits Kubrick hem af en toe opbelde en faxte om over de vooruitgang van het project te discussiëren. Na de dood van Kubrick werd dan ook snel geopperd dat enkel Spielberg het A.I. tot een goed einde zou kunnen brengen. Zich baserend op de nota's van Kubrick (gebaseerd op het korte verhaal Super-Toys Last All Summer Long van Brian Aldiss) besloot Spielberg niet alleen te regisseren, maar ook het script voor zijn rekening te nemen, iets wat hij sinds Close Encounters of the Third Kind niet meer had gedaan. Het verhaal van A.I. speelt zich af in de 21e eeuw, nadat een globale opwarming de ijskappen heeft doen smelten. De mensheid doet een beroep op computers, gestuurd door Artificiële Intelligentie. Eén robot-kind echter verlangt ernaar om menselijk te worden. Een Pinokkio-achtig verhaal dus, op maat gesneden voor Spielberg. Al blijft het natuurlijk bang afwachten of hij over de emotionele schreef zal gaan. Met Jude Law en Haley Joel Osment (The Sixth Sense) heeft hij alvast twee grote beloftes kunnen strikken. (Verwacht: 3 oktober)
- Atlantis: The Lost Empire - Na the Empreror's New Groove is dit de tweede Disney-animatiefilm die we dit jaar op ons scherm te zien zullen krijgen. Ook nu weer gaat Disney de mythische toer op met hun verhaal over Atlantis, het legendarische continent dat lang geleden in de zee zou verdwenen zijn. Naast de stem van Michael J. Fox zouden ook die van Mark Hamill (Luke Skywalker) en Leonard Nimoy (Spock) te horen zijn in deze sciencefiction film. De film, die geregisseerd werd door Kirk Wise en Gary Trousdale, de mensen achter Beauty and the Beast en The Hunchback of Notre Dame, genereerde in het begin heel wat positieve kritiek, maar test-screenings die eind vorig jaar werden gehouden lijken erop te wijzen dat Disney ook nu weer de bal heeft mis geslagen. De film zou een kruising zijn tussen Stargate en The Road to El Dorado. Afwachten dus. (Verwacht: 21 november)
- Harry Potter -Ooit Spielbergs project, maar toen die Haley Joel Osment in de rol van Potter wou, stelde de Britse ex-lerares J.K. Rowling, schrijfster van de boeken, haar veto: Potter moest Brits zijn. Vervolgens liep half Hollywood bij Warner Bros langs: Terry Gilliam. Jonathan Demme, Mike Newell, Alan Parker, Wolfgang Petersen, Rob Reiner, Tim Robbins, Brad Silberling en Peter Weir. De job ging uiteindelijk naar Chris Columbus, die ooit Macauly Culkin lanceerde in Home Alone. J.K. Rowling haalde haar slag thuis, want Potter werd uiteindelijk zo Brits als het maar kan, met locaties in Londen en Oxford en Daniel Radcliffe als de leerling-tovenaar met het ronde brilletje, die aan de martelingen van zijn oom en tante ontsnapt als blijkt dat hij is ingeschreven voor de Zweinsteins Hogeschool voor Hekserij en Hocus-Pocus. Voor de rest veel onbekenden in de cast. Aangevuld met Alan Rickan als Snape en John Cleese als Nearly Headless Nick. Rowling heeft tot nu toe vier van haar zeven Potter-boeken af. Het vijfde komt er in november van dit jaar. Als deze eerste Potter-film een succes wordt, dan zijn sequels een zekere zaak.
- The Lord Of The Rings: The Fellowship Of The Ring - Het blijvend succes van de Star Wars trilogie en films als Titanic bewijst dat mensen hunkeren naar epische verhalen, naar groots opgezette alternatieve/parallele werelden waarin mensen echt tot leven komen. Net op de valgreep van 2001 doet de Nieuw-Zeelandse filmmaker Peter Jackson een gooi naar een permanente plaats in de filmhemel door de legendarische In De Ban Van De Ring trilogie van Tolkien met de allergrootste middelen naar het grote scherm te brengen. Fanatieke Lord Of The Ring fans zitten met verlangen, maar vooral ook angst en ongeloof uit te kijken naar de drie delen die verspreid over drie jaar op hen zullen losgelaten worden. Jackson zal ongetwijfeld het mes gezet hebben in het lijvig werk van Tolkien en zij zullen dan misschien wel de eersten (en enigen) zijn die teleurgesteld de bioscoop zullen verlaten. Gedurende 438 draaidagen filmde Jackson de drie delen na elkaar in Nieuw-Zeeland, waarna zijn effectenhuis Weta Digital de taak verder op zich nam om de mythische Midden Aarde nu verder met allerhande creaturen te bevolken. Toen de eerste trailer op het web verscheen (de tweede wordt een van deze dagen verwacht) kregen de servers prompt 1.7 miljoen downloads te verwerken. Een pak meer dan de Star Wars Episode I trailer. George Lucas liet zich een tijd geleden al ontvallen dat enkel zijn eigen ILM de fx-last van een dergelijke onderneming kan dragen. Maar Peter Jackson heeft alvast het voordeel van een degelijk verhaal. (Verwacht: 15 december)
- Gangs of New York -Nog geen releasedatum in België (in Amerika ook pas voorzien voor de herfst), maar onontbeerlijk in deze top 25: de nieuwe film van Martin Scorsese (Goodfellas, Casino), met een cast om prompt van in coma te vallen: Leonardo DiCaprio, Cameron Diaz, Daniel Day-Lewis en Pete Postlethewaite. En zeggen dat Robert De Niro lange tijd in zicht was voor de rol van Bill The Butcher. Het verhaal ontrolt zich tussen 1846 en 1863 en handelt over de bloei van de Ierse en Italiaanse mafia in New York City. Twee gangs staan centraal: de Dead Rabbits en de Native Americans. DiCaprio speelt het personage dat wraak zoekt op Billy The Butcher, die ooit zijn vader vermoordde. DiCaprio's love interest is Cameron Diaz.
Vijfentwintig films: 't is niet niks, maar het filmjaar 2001 heeft natuurlijk nog veel méér te bieden. Zo mag Renee Zellweger de neurotische hoofdrol spelen in Sharon Maguires adaptatie van Helen Fieldings succesboek Bridget Jones' Diary. Antonio Banderas en Angelina Jolie (weer zij) slaan de handen in elkaar voor Original Sin en de nieuwe van Billy Bob Thornton heet All the Pretty Horses (met Matt Damon). Voor Spiderman mogen we van Sam Raimi nog The Gift verwachten (met Cate Blanchet, Keanu Reeves, Hilary Swank en Katie Holmes) en Robert Redford vertelt in The Legend of Bagger Vance het verhaal van een golfer die met behulp van een vreemde caddy zijn carrière een nieuwe wending geeft (Will Smith en Matt Damon spelen de hoofdrollen). Verder ook nog: Vanilla Sky (van Cameron Crowe, met Tom Cruise en Cameron Diaz), The Kid (met Bruce Willis) en What Women Want (Mel Gibson). En wie weet bereikt de videogame-adaptatie Final Fantasy ook wel onze zalen. Dat doen de obligatie sequels 102 Dalmatians (7 februari), Pokemon 3 (23 mei), Dr. Doolittle 2 (18 juli) en American Pie 2 (24 oktober) zéker. Alsof we dáár op zaten te wachten. Niettemin: een prachtig filmjaar 2001 toegewenst!
(Alle vernoemde releasedata onder voorbehoud)