FOCUS OP HET ZUIDEN

Programmatie najaar

Foto: organisatie
De eerste zomerprogrammatie van Focus op het Zuiden was een onverhoopt succes, zo laten de organisatoren weten. In het najaar van 2001 brengt Open Doek weer elke maand een kwaliteitsfilm uit het Zuiden met toppers uit het voorbije festival, maar ook met nationale premières en verrassende ontdekkingen.

Woensdag 26 september
Esperando Al Mesias
Daniel Burman
Argentinië/Italië/Spanje - 2000
o.v. Spaans - Nederlandse ondertiteling
98 minuten onuitgegeven in België

Door een samenloop van omstandigheden kruisen de levens van twee mannen elkaar in Buenos Aires. Ariel is een joodse jongen wiens bedje al gespreid is, maar op zoek gaat naar nieuwe uitdagingen. Zijn moeder overlijdt en zijn vader wil dat hij het familierestaurant overneemt. Santamaria daarentegen wil niets liever dan zijn oude leven terug. Sinds hij ontslagen is en zijn vrouw hem de deur heeft uitgezet, verzamelt hij gestolen portemonnees die hij terugbezorgt aan hun eigenaars. Waar Ariel gevoelens krijgt voor de biseksuele filmster Laura, ontstaat er een romance tussen Santamaria en de eenzame toiletjuffrouw Elsa. Eén van de beste Argentijnse films van de laatste jaren, die voldoende ingrediënten in huis heeft om veel zielen te bekoren. Op basis van een uitstekend script slaagt de regisseur er in twee diagonaal tegenovergestelde levens met elkaar te verbinden, wat een ingetogen beeld van het leven in Buenos Aires oplevert. De sublieme soundtrack, doordrongen van meeslepende klezmer-en jazzmuziek, en de ronduit schitterende belichting ademen een authentieke sfeer uit. Een heerlijke kijkervaring.

Woensdag 24 oktober
Little Senegal
Rachid Bouchareb
Algerije/Senegal/USA - 2000
o.v. Frans/Engels - Nederlandse/Franse ondertiteling
120 minuten Belgische avant-première

Alloune, een vijfenzestigjarige weduwnaar, heeft zijn hele leven gewerkt in het slavenmuseum op het eiland Gorée voor de Senegalese kust. Hij besluit in de VS op zoek te gaan naar nakomelingen van zijn voorvaderen die 200 jaar geleden als slaaf naar de Nie uwe Wereld werden gedeporteerd. Na bezoeken aan plantages in South Carolina belandt hij bij zijn neef Hassan in Little Senegal, een Afrikaanse wijk in Harlem. Zijn onderzoek heeft hem op het spoor gebracht van een verre nicht, Ida, die niets weet over haar afkomst. Alloune ontdekt ook een zekere vijandigheid bij de zwarte Amerikanen, die neerkijken op deze nieuwe Afrikaanse immigranten, die hen herinneren aan een tijdperk dat zij willen vergeten. De hoofdrol wordt gespeeld door de fetisjacteur van Peter Brook, Sotigui Kouyaté, die Alloune de intensiteit van zijn blik, de rijzige gratie van zijn gestalte en de elegantie van zijn bewegingen meegeeft. De film is wrang zonder agressiviteit, zacht zonder zoeterigheid en optimistisch, maar illusieloos. Daardoor raakt hij de toeschouwer, terwijl hij hem tegelijkertijd aan het denken zet.

Woensdag 21 november
Ruang Talok 69
Pen-Ek Ratanaruang
Thailand - 1999
o.v. - Nederlandse ondertiteling
114 minuten onuitgegeven in België

Tum, een jonge Thaise vrouw, werkt als secretaresse bij een financieringsmaatschappij. Als gevolg van een plotselinge economische crisis wordt ze van de ene dag op de andere op straat gezet. Geschokt gaat Tum naar huis, waar ze zelfmoord overweegt. De volgende ochtend vindt ze een doos voor de deur van haar appartement met een fortuin aan bankbiljetten. Nog voordat ze heeft kunnen bedenken wat te doen met de onverwachte vondst, wordt er op de deur geklopt. Twee Thai-boksers dringen Tums woning binnen. Ze willen haar het geld afhandig maken maar leggen onverwacht het loodje. Een vlotte, zwartkomische misdaadthriller. Een Thaise Quentin Tarantino wordt de regisseur wel genoemd om zijn onverwachte plotwendingen en geestige gangsterportretten. Met een vette knipoog naar Hollywood husselt regisseur Ratanaruang moeiteloos thriller, black comedy en satire door elkaar, dit alles doorspekt met hier en daar een maatschappijkritische speldenprik.

Woensdag 19 december
A la Verticale de L'été
Tran Anh Hung
Frankrijk/Vietnam - 2000
o.v. - Nederlands/Franse ondertiteling
112 minuten - festivaltopper

Drie zussen komen samen in het restaurant van de oudste van hen, Suong, om de dood van hun ouders te herdenken. Suong is getrouwd met Quoc, een fotograaf. Deze houdt er een buitenechtelijk kind op na. De tweede zus, Khanh is getrouwd met Kièn, een schrijver. Ze is pas in verwachting en kijkt uit naar het geschikte moment om het haar man te vertellen. Lien, de jongste, deelt een appartement met grote broer Hai, een acteur en schilder. De drie zussen kunnen uitstekend met elkaar opschieten, het heeft soms zelfs iets samenzweerderigs. Ze praten over zichzelf, hun dromen en over het huwelijk van hun overleden ouders. Hun diepste geheimen houden ze toch voor mekaar verborgen en hun speurtocht naar liefde en geborgenheid houdt vaker dan hen lief is halt bij eenzaamheid, ontrouw en rancune. Krassen op de glans van het gekoesterde familiegeluk. Een feestelijk gefotografeerde film, vol schitterende kleurrijke beelden en met verrassende muziek van o.a. Lou Reed. De ingetogen stijl vloeit voort uit het gebeuren van de film: rust, hitte en lange sièsta's. Meer dan enkele uitgesponnen alledaagse rituelen heeft de regisseur niet nodig om er dit bloedmooi familiefresco uit te puren. Een unieke ontdekkingsreis: ontroerend poëtisch en vol geheime intensiteit.

Alle voorstellingen beginnen om 20 uur. In Ciné Focus, Otterstraat 31 Turnhout. Samen met De Warande en Open Tropen organiseert Focus op het Zuiden ook op 10 oktober om 20.15 uur in de Warande een uniek concert met BAABA MAAL, de absolute superster van de Afrikaanse muziek. Meer info via www.warande.be