Een kind dat plots vast komt te zitten in het lichaam van een volwassene. Hmm, waar hebben we dat nog al gezien? Tom Hanks overkwam het in Big en onlangs verwisselden Jamie Lee Curtis en Lindsay Lohan nog van lichaam in de remake van Freaky Friday. Echt origineel kan je het uitgangspunt van 13 Going On 30 dus niet noemen, maar ach, er zijn verzachtende omstandigheden: het is zomer, het verstand smelt weg onder zinderende temperaturen en regisseur Gary Winick (Tadpole) slaagt er warempel in om van een suf verhaal dat bol staat van de clichés toch een frisse en vooral sympathieke film te maken. Goed dat hij daarvoor op de diensten van Jennifer Garner kon rekenen, de tv-ster van Alias, die het stilaan aan het maken is in de bioscoop. Haar bijrol als Elektra in Daredevil uit 2003 maakte zoveel indruk dat ze volgend jaar in een spin-off de hoofdrol mag torsen. Deze 13 Going On 30 was letterlijk en figuurlijk een tussendoortje. Garner maakte 'm tussen twee Alias-seizoenen in. Een ambitieuze meid die duidelijk aan de weg aan het timmeren is.
In 13 Going On 30 maken we kennis met de 13-jarige Jenna Rink (Christa B. Allen). Haar leventje loopt niet zoals ze zou willen. Op school behoort ze niet bij de populaire kliek en hoewel ze in haar wat sullige buurjongen Matt (Sean Marquette) een lieve vriend heeft, zou ze liever daten met knappe kerels uit de hogere klassen. De dag van haar verjaardag blijkt alles mis te lopen: haar zogenaamde vriendinnen laten haar in de steek en Jenna barst in woede uit. Was ze maar 30 in plaats van 13, dan zouden al haar puberproblemen van de baan zijn. En kijk: door magisch poeder dat van een droomhuis dwarrelt, gebeurt wat ze wil. Ze wordt wakker als 30-jarige vrouw in een hip luxe-appartement in New York en heeft bovendien het uiterlijk van Jennifer Garner. Kan het beter?
Misschien wel. Want Jenna ontdekt dat het leven van een 30-jarige ook niet altijd meevalt, zeker niet als je maar het verstand van een 13-jarige hebt. Jenna blijkt een stresserende baan te hebben als editor van het glossy magazine Poise, dat af te rekenen heeft met dalende leescijfers. Samen met haar venijnige vriendin annex collega Lucy (Judy Greer) moet ze het magazine van de ondergang redden om haar job veilig te stellen. Om wat houvast te krijgen in haar 'volwassen' leven, gaat Jenna opnieuw op zoek naar haar oude buurjongen Matt (Mark Ruffalo), intussen een eigenzinnige fotograaf die op trouwen staat met zijn verloofde, maar eigenlijk zijn hele leven op Jenna verliefd is gebleven. Twee keer raden hoe dit allemaal afloopt.
Hoe voorspelbaar het verhaal ook loopt, er valt genoeg te glimlachen en monkelen om niet in coma weg te glijden, een gevaar dat je in romantische komedies toch altijd loopt. Goed wellicht dat Garner uiteindelijk de hoofdrol kon wegsnoepen van Renée Zellweger, de eerste keuze voor de rol. Het Bridget Jones-snoetje was op het moment van de opnames volop bezig met de musical Chicago en moest 13 Going On 30 dus laten schieten. Garner maakt een ongedwongen en spontane indruk en krijgt het publiek vooral op de hand in een hilarische dansscène op Michael Jacksons Thriller. Het is meteen de beste passage van de hele prent, want voor de rest vloeit de humor bijna uitsluitend voort uit het feit dat een 13-jarige een 30-jarig lichaam bewoont. We zien dus hoe Jenna schrikt van haar eigen volle boezem, gillend wegloopt van haar naakt lief en maar niet kan geloven dat ze werkelijk bh's kan dragen. Even begeeft de prent zich op glad ijs, als er voor de 13-jarige Jenna seks zit aan te komen met haar 30-jarige vriend. Alsof regisseur Winick niet goed weet wat hij met dit prangend probleem moet aanvangen, breekt hij de scène maar gewoon af. Vreemd.
13 Going On 30 is zeker geen meesterwerk, maar op de één of andere manier werkt de film door al zijn enthousiasme wel behoorlijk aanstekelijk. In het romantische genre hebben we bovendien al veel en veel erger gezien. Dit is een aardig tussendoortje en hopelijk een opstap voor de carrière van Jennifer Garner. Nu alleen maar hopen dat ze dit soort films snel ontstijgt en overstapt naar het grotere werk.
Genre: Komedie
Speelduur: 1u38
Regie: Gary Winick
Acteurs: Jennifer Garner, MarkRuffalo, Judy Greer, Andy Serkis, KathyBaker, Phil Reeves, Samuel Ball