Tot die bevinding kwamen althans sociologen van de universiteiten van Harvard en UCLA. Zij mochten tijdens de werkuren 171.539 rollen van 39.518 acteurs in 19.351 films van naderbij bekijken, wat 1.394 Oscarnominaties opleverde tussen 1927 en 2005. De onderzoekers ontdekten, nadat ze al deze films bekeken hadden, dat vrouwen twee keer zoveel kans maken om genomineerd te worden voor een Oscar.
Dat is niet echt een wereldschokkend nieuw inzicht, want er zijn nu eenmaal meer acteurs dan actrices, en dus is de concurrentie bij de mannen zoveel groter. Bovendien zijn er maar heel weinig films waarin een vrouw echt de hoofdrol speelt, en dus niet fungeert als love interest of sidekick van de mannelijke hoofdfiguur.
Vrouw zijn is echter niet de enige voorwaarde om je winstkansen drastisch de hoogte in te jagen, want eerdere Oscarnominaties (het Hilary Swank-fenomeen met Million Dollar Baby na Boys Don't Cry), meespelen in een film van een grote distributeur (die meer budget heeft om je film te promoten) en op een prominente plaats staan in de aftiteling, zijn ook factoren die kunnen helpen.
Als je ambitie hebt om ooit een Academy Award op je schouw te zetten, waag dan je kans in het dramatische genre. Acteurs in een drama hebben immers negen keer meer kans op een nominatie dan hun collega's die in komedies spelen. Een voorbeeld hiervan is Jim Carrey, die na al zijn smoelentrekkerij pas echt erkenning kreeg met The Truman Show en Eternal Sunshine of the Spotless Mind.
Nicole Esparza was de onderzoeksleider van dienst en wilde nog dit kwijt: "Het valt op dat er zo veel andere factoren dan talent meespelen. Eigenlijk is maanden geleden al beslist wie in aanmerking komt voor een Oscar, zelfs voor de camera's begonnen te draaien. Meer bepaald op het ogenblik dat het script, de regisseur en de cast gekozen worden." "Er heerst al lang een gevoel dat een drama meer kansen biedt op een nominatie", zegt dan weer socioloog Gabriel Rossman. "Maar ik denk dat niemand zich bewust is van de echte invloed die een drama heeft."
Als we al deze bevindingen doortrekken naar de nominaties van dit jaar, merken we alvast dat het genre van de comedy ook dit jaar weer over het hoofd is gezien. Nochtans is komedie een van de moeilijkste genres die er zijn, en zijn er maar weinig acteurs die een feilloze komische timing hebben. Vorig jaar was er de onafhankelijke komedie Little Miss Sunshine, die dit jaar een opvolger kent in Juno, maar meer valt er ook niet te lachen bij de nominaties van dit jaar.
Tot slot nog dit: Cate Blanchett, nochtans van het juiste geslacht om haar winstkansen op te drijven, besloot het afgelopen jaar met vuur te spelen door zich te verkleden als Bob Dylan in I'm Not There. Maar blijkbaar besloten de leden van The Academy dit experimentje van Blanchett door de vingers te zien, en beloonden ze haar toch met een Oscarnominatie. Twee zelfs, want Blancett is ook genomineerd voor Elizabeth. Vrouwen die zich als man uitdossen, kunnen op wel meer begrip rekenen bij het Oscarcomité, dat weet ook Hilary Swank na Boys Don't Cry. Maar dat wordt vast nog wel onderzocht in een resem vervolgonderzoeken.