THE FALL

Verblindende schoonheid

Paradiso Entertainment
Sommige regisseurs hebben zo’n aparte visuele stijl dat hun films vanaf de eerste beelden herkenbaar zijn. Tim Burton, Zack Snyder en Guillermo del Toro zijn voorbeelden van zulke regisseurs, maar Tarsem Singh kan nu gerust bij dat rijtje gevoegd worden.

In een ziekenhuis in de nabijheid van Los Angeles wordt anno 1920 stuntman Roy Walker (Lee Pace, Pushing Daisies) binnengebracht, gewond geraakt na het uitvoeren van een gevaarlijke stunt. Daar ontmoet Roy de jonge Alexandria (Catinca Untaru) die net ervoor haar arm heeft gebroken. Ze worden vrienden en Roy begint aan Alexandria het verhaal te vertellen over vijf helden die wraak willen nemen op de slechte Spaanse gouverneur Odius.

Tijdens het vertellen van het verhaal begint de verbeelding van de jonge Alexandria echter op hol te slaan, en verzint ze de meest fantasierijke beelden bij de avonturen van de helden. Meer en meer begint ze ook elementen uit het echte leven te gebruiken om de personages uit te beelden. Roy gebruikt het verhaal om Alexandria om te kopen tot het stelen van medicijnen zodat hij meer en meer morfine kan gebruiken.

Regisseur Tarsem Singh kennen we vooral van zijn vorige film The Cell uit 2000. In die film kroop Jennifer Lopez in de geest van een seriemoordenaar om zo te weten te komen waar hij zijn slachtoffers had opgesloten. In The Cell ging het vooral om veel donkere en bijna horrorachtige beelden, die allemaal van een uitzonderlijke schoonheid waren. In The Fall is het thema lichter. Dat vertaalt zich in de beelden die worden getoond. Qua schoonheid hebben ze alvast niets ingeboet.

The Fall werd opgenomen op 26 aparte locaties in 18 landen, gaande van Indië over Zuid-Afrika tot Frankrijk, China en Namibië. Het is alsof je een reis rond de wereld maakt in amper twee uur, en daarbij de meest spectaculaire beelden ooit voorbij ziet komen. Het is soms amper te geloven dat je voor één keer niet naar door de computer gegenereerde beelden zit te kijken.

Enorm uitgestrekte, bijna buitenaards aandoende landschappen worden afgewisseld met exotische steden en prachtige gekostumeerde personages. Ook al zijn er duidelijk kleurenfilters gebruikt, dat doet geenszins afbreuk aan het enorm geoefende oog van de regisseur dat de meest spectaculaire vergezichten en kleuren samenbrengt tot een oogverblindend geheel.

Jammer genoeg sneeuwt de visuele pracht het verhaal soms wat onder. Halfweg film begint het verhaal dan ook wat aan spanning te verliezen wanneer je een doorsnee sprookjesverhaal begint te vermoeden. Toch kan Tarsim Singh naar het einde toe zijn donkere trukendoos opnieuw bovenhalen en wordt The Fall aangrijpend. Naar ons gevoel had dit veel eerder in de film mogen gebeuren, maar het is lovenswaardig dat op het einde elk sprookjescliché overboord wordt gegooid.

Het is daarom jammer dat de personages eigenlijk niet meer blijven dan bordkartonnen karikaturen. Alexandria en Roy zijn wel bijna heel de tijd in beeld, veel achtergrond wordt er niet gegeven. Het is belangrijker dat het verhaal van Roy verteld wordt. Ook de vijf helden uit zijn verhaal worden wel voorgesteld en van elk van hen krijgen we ook hun motief mee om wraak te nemen op Odious, maar diepgaand wordt het nooit.

The Fall is bijna een stijloefening geworden om te tonen wat mogelijk is qua beeldvoering met het medium film, en eigenlijk kunnen we alleen daarom al iedereen aanraden om The Fall in al zijn glorie op groot scherm te gaan bekijken. Twee uur lang kijken naar prachtige beelden was nog nooit zo leuk, het verhaaltje waaraan deze worden opgehangen nemen we er graag bij. Jammer genoeg wordt dit geen sinecure. The Fall krijgt slechts een zeer beperkte release in België en het wordt waarschijnlijk gemakkelijker om hem op DVD of BlueRay te bekijken. Ons lijkt dit alvast een prima manier om uw gloednieuwe grote televisie optimaal te inaugureren.


Titel: The Fall
Genre: Actie / Drama
Speelduur: 117 min
Regisseur: Tarsem Singh
Acteurs: Catinca Untaru, Lee Pace, Justine Wadell, Kim Uylenbroek